Menu

Browsing Category Blog

Нов снег на Копанки! Повелете на Пелистер …

By at February 4, 2018 | 13:49 | 0 Comment

Нов снег на Копанки! Патот чист! СИТЕ НА

Read more »

Blog , Outdoor , ski , Патувања

Денеска се слави Свети Атанасиј

By at January 31, 2018 | 08:56 | 0 Comment

Нашиот народ два пати го празнува споменот на Свети Атанасиј Велики. На 31 јануари се празнува празникот Свети Атанасиј или Танасовден -зимен, а на 15 мај Свети Атанасиј Велики или Танасовден - летен. Свети

Read more »

Blog , Настани

Баклава по старски рецепт

By at December 2, 2017 | 14:47 | 0 Comment

Read more »

Blog , Храна

Овој викенд – Belasitsa Sky Run – меѓународен натпревар

By at October 6, 2017 | 08:18 | 0 Comment

Со старт во Струмичко - Смоларе и финиш во Петрич - Бугарија, овој викенд се одржува голема меѓународна трка во планинско трчање Belasitsa Sky Run Во организација на Belasitsa - the Mountain of the Active People Tickets -

Read more »

Blog , Outdoor , Run

Денеска е Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

By at August 28, 2017 | 11:33 | 0 Comment

Денеска е Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица), Празник на мајката на животот Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана… Меѓу дванаесетте големи христијански

Read more »

Blog , Настани

Преображение Господово

By at August 19, 2017 | 10:19 | 0 Comment

Read more »

Blog , Настани

Галичка свадба 2017

By at July 15, 2017 | 14:09 | 0 Comment

Read more »

Blog , Настани

Vardar is the new European handball Champion 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🍾

By at June 4, 2017 | 20:40 | 0 Comment

Read more »

Blog , Настани

Меѓународен Фестивал на Ора и Песни – ШТУКА 2017

By at May 22, 2017 | 16:20 | 0 Comment

На 24.05.2017, во с.ШТУКА,  Општина Босилово, ќе се одржи петиот јубилеен меѓународен фестивал на ора и песни - Штука 2017 Почеток во 10ч

Read more »

Blog , Настани

Camping Livadista – едно различно утро за уживање

By at May 14, 2017 | 10:37 | 0 Comment

Добро утро! Нас не разбуди сонцето, а вас? Искористете го и овој прекрасен ден за да не посетите

Read more »

Blog , Camping , Outdoor , Патувања

Хотел Славија – Попова Шапка – местото во кое ќе најдете мир и спокој

By at May 10, 2017 | 09:42 | 0 Comment

Прекрасна околина , живописна природа во срцето на Шара, #ХотелСлавија е местото во кое ќе најдете мир и спокој. Резервирајте го Вашиот одмор со пониска цена. #Попуст од 20% за летните

Read more »

Blog , Outdoor , Патувања , Храна

Pelister Mountain Biking – одличен Outdoor предизвик за викенд

By at May 10, 2017 | 09:32 | 0 Comment

Пелистер е одличен избор за Вашите outdoor авантури, планински велосипедизам, пешачење, планинарење, рекреација ... За Вашиот престој во планина ќе се погрижат во Хотел МОЛИКА - линк >> [mapsmarker

Read more »

Bike , Blog , Outdoor

Викенд во планина? Шар Планина Ве повикува …

By at May 5, 2017 | 15:14 | 0 Comment

Ни престои викенд... Искористете го за прошетка на планина. На само еден час од главниот град се наоѓа нашата најубава Шар Планина #ПоповаШапка Резервации во Хотел Славија или Хотел Попова Шапка на

Read more »

Blog , Outdoor , Патувања

Планинска велосипедска тура на Пониква 2017 – ПРВ ДО ВРВ

By at April 24, 2017 | 13:27 | 0 Comment

Планинска велосипедска тура на Пониква. Детали за турата Датум: Недела, 4 јуни 2017 Време на пристигнување: 8-9 ч. Време на старт на турата: 9:30 ч. Должина на турата: околу 60 км (рутата ќе биде објавена

Read more »

Bike , Blog , Outdoor , Настани

Mountain training route – Kisela Voda – Vodno

By at April 22, 2017 | 15:11 | 0 Comment

Hiking or Running mountain training route - Kisela Voda - Vodno - Skopje - Macdonia Превземете .GPX рута за import во GARMIN GPS уреди – притисни download Сите детали за GARMIN Bike, Sport & Outdoor производите на www.garmingps.mk | info@garmingps.mk | 078 306 200 GARMIN продажба и

Read more »

Blog , Hike , Outdoor , Walk

AZOT MTB 2017 – Bike tour – Bogomila, Veles – Macedonia

By at April 19, 2017 | 12:39 | 0 Comment

Картите за АЗОТ 2017 мтб предизвик ќе бидат пуштени во продажба од петок 21. 04.2017 година ... Ќе бидат објавени и местата каде можете да си ги набавите картите во скопје и во останатите места во Македонија...

Read more »

Bike , Blog , Outdoor , Настани

Велешко Езеро – добра прилика за weekend outdoor – Lake Mladost

By at April 17, 2017 | 16:20 | 0 Comment

На приближно 50км од Скопје, во централниот дел на Македонија, блиску до Велес, се наоѓа вештачкото езеро Младост.  Природата и близината до автопатот го прават и интересна прилика за еднодневни или викенд

Read more »

Bike , Blog , Hike , Outdoor , Walk

Беласица – Belasitsa Mountain

By at April 16, 2017 | 08:38 | 0 Comment

Беласица — планина во југоисточниот дел на географскиот регион Македонија и е поделена меѓу државите Македонија (35%), Грција (45%) и Бугарија (20%). Во Македонија, оваа планина почива во близина на

Read more »

Blog

Христос Воскресе! Среќен Велигден …

By at April 16, 2017 | 08:01 | 0 Comment

Среќни и весели велигденски денови. Здравје, љубов, мир за сите Happy Easter

Read more »

Blog

BIKE Tour – Derven – Prilep – Macedonia

By at April 15, 2017 | 10:47 | 0 Comment

GARMIN го поддржува велосипедизмот и активниот животен стил. Предлог тура за возење во Прилеп. Дервенска тура - 2017 - Прилеп - Македонија [mapsmarker layer="2"] Превземете .GPX рута за import во GARMIN GPS уреди - притисни

Read more »

Bike , Blog

Bike ride route – Skopje – Gorno Nerezi

By at April 15, 2017 | 10:11 | 0 Comment

GARMIN го поддржува велосипедизмот и активниот животен стил. Предлог рута за возење во Скопје. Податоците се превземени од STRAVA Сите детали за GARMIN Bike, Sport & Outdoor производите на www.garmingps.mk | info@garmingps.mk | 078 306

Read more »

Bike , Blog

Попова Шапка – предлог за Викенд уживање во природа #weekend

By at April 14, 2017 | 23:54 | 0 Comment

Ви треба мир, чист воздух, бескрајна ширина за погледот? Попова Шапка Ве поканува на уживање во природа

Read more »

Blog , Патувања , Храна

ПОПУСТ НА ЛЕТНИ АРАНЖМАНИ во објектите на Елем Турс

By at April 13, 2017 | 16:48 | 0 Comment

ЗА РАНИ УПЛАТИ ДО 31.05.2017  -20% САЕМСКИ ПОПУСТ • АКТИВЕН ОДМОР ВО ПРИРОДА • ПЛАНИНАРЕЊЕ И АЛПИНИЗАМ • ПЛАНИНСКИ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ • ЛЕТУВАЊЕ , ПЛАЖА , ПЛИВАЊЕ • СПОРТСКИ АКТИВНОСТИ НА ВОДА • АВАНТУРИСТИЧКИ

Read more »

Bike , Blog , ski , Настани , Патувања , Храна

1 Мај во Автокамп Ливадишта – Струга

By at April 7, 2017 | 13:54 | 0 Comment

[mapsmarker

Read more »

Blog , Патувања , Храна

Одмаралиште МИХАЈЛОВО – Кожув – дестинација далеку од градскиот метеж

By at March 28, 2017 | 23:27 | 0 Comment

Овој викенд го посетивме Одмаралиштето Михајлово, во шумите на Кожув. Местото го одбравме случајно, од интернет и тргнавме на outdoor авантура во природа. Од Скопје е оддалечено околу 130 км, се стигнува за

Read more »

Bike , Blog , Патувања , Храна

ЛЕТНИ АРАНЖМАНИ 2017 -20% ПОПУСТ

By at March 28, 2017 | 22:22 | 0 Comment

Попова Шапка, Молика - Пелистер, Автокамп ЛИВАДИШТА, Апартмани Маврово и Охрид, Вила Тиквеш Дојран ЕЛЕМ ТУРС со саемски попуст -20% за сите летни

Read more »

Blog , Патувања

Автокамп Ливадишта денеска

By at March 18, 2017 | 16:34 | 0 Comment

Read more »

Blog , Храна

1-ви Мај 2017 во Хотел Молика

By at March 16, 2017 | 10:34 | 0 Comment

ПРАЗНИЧЕН АРАНЖМАН Тродневен Аранжман – HB – 2.970,00 денари Дводневен Аранжман – HB – 2.100,00 денари ХОТЕЛ МОЛИКА _ БИТОЛА Национален парк Пелистер, 7000 Битола, Р. Македонија тел:+389 47 229406, +389 47 229513, факс: +389 47

Read more »

Blog , Патувања

Среќен 8 Март – 8 Мarch International Women’s Day

By at March 8, 2017 | 13:25 | 0 Comment

#8март #8march #womenDay #GARMIN #drive #travel #sport #outdoor #gps #activity #smart www.garmingps.mk/proizvodi.html | 078 306

Read more »

Blog , Настани , Патувања

Викенд? Сонце? Воздух? Малку снег – Попова Шапка – Popova Sapka

By at March 3, 2017 | 18:53 | 0 Comment

Сончев викенд на Попова Шапка Одложете ги сите планови, избегајте од сивилото и асфалтот. Еден од оние викенди кои не смеете да ги пропуштите. Повелете Popova Sapka,  Weekend ,

Read more »

Blog , ski , Патувања , Храна

Чист воздух, планина, добра храна – Popova Sapka

By at March 1, 2017 | 17:15 | 0 Comment

Викендов на Попова Шапка ќе работат двете жичари. 100 денари е карта за Св.Илија. Ски лифтовите нема да функционираат. Повелете на чист воздух, и фамилијарна прошетка на Попова

Read more »

Blog , Патувања , Храна

View – Popova Sapka Today

By at February 22, 2017 | 10:20 | 0 Comment

What a winterly scenery! ❤ #ПоповаШапка

Read more »

Blog , ski

VII ТРАДИЦИОНАЛНА АТЛЕТСКА ТРКА GAZI BABA XC CHALLENGE ’17

By at February 21, 2017 | 23:46 | 0 Comment

Детали за трката Датум:  05.03 (недела) Почеток во 11:00 часот Локација: Парк-шума Гази Баба Трката е од отворен карактер за сите атлетски клубови, активни атлетичари, рекреативци, љубители на трчањето во

Read more »

Blog , Настани

Popova Sapka Today – 19.02.2017

By at February 19, 2017 | 16:14 | 0 Comment

Read more »

Blog , ski

Нов снег на Копанки денеска – Pelister Today

By at February 19, 2017 | 09:41 | 0 Comment

Фотографија од посетител на Хотел Молика - нов снег вее на Пелистер

Read more »

Blog , ski

Церипашина Вертикал 2017 Popova Shapka – TREX‎

By at February 14, 2017 | 13:05 | 0 Comment

Sunday 19.02.2017, 10AM - 1PM Popova Šapka, Macedonia Tickets Available

Read more »

Bike , Blog

Снег, свеж воздух, СКИ предизвик – Popova Sapka Today

By at February 12, 2017 | 12:07 | 0 Comment

Фото од Попова Шапка денеска. Убавината Ве повикува на снежни уживања. #SKI #Snow #weekend #travel

Read more »

Blog , ski , Патувања

Kolesino, Macedonia

By at February 5, 2017 | 13:01 | 0 Comment

Snow, February 04,

Read more »

Blog

Adventure 2017 – Прв до Врв годишен собир

By at January 31, 2017 | 14:12 | 0 Comment

Ве покануваме на Adventure 2017, нашиот годишен собир за пријателите во среда, на 1 февруари во 19:30 часот, во НЛБ Галерија (во зградата на НЛБ Банка АД Скопје, ул. Мајка Тереза бр.1). Авантурата може да започне, се

Read more »

Blog , Настани

SKI Weekend – Popova Sapka – Macedonia

By at January 28, 2017 | 10:04 | 0 Comment

#PopovaSapka #SkiCenter #Winter2017 #Welcome #Snow #SKI Дали сте подготвени за идеален ски викенд? Сите ски патеки се подготвени, ќе работат сите ски лифтови. Времето ќе биде сончево, а патот до Попова Шапка е чист и прооден. Ве

Read more »

Blog , Патувања

Национален ресторан КАЈЧЕ – Ливадишта – Ве поканува за Божиќ

By at January 3, 2017 | 23:50 | 0 Comment

Божиќните празници со своите најблиски поминете ги на струшкото крајбрежје. Националниот ресторан “Кајче“ ве очекува. Резервации на

Read more »

Blog , Настани , Патувања , Храна

Викенд на планина со Вашето семејство – Попова Шапка Ве повикува

By at January 3, 2017 | 23:47 | 0 Comment

Поминете го викендот со семејството на вашата омилена планина... Попова Шапка ве очекува :) #PopovaShapka #Snow #Mountain

Read more »

Blog , Патувања

Поздрав од Крушево – Hotel MONTANA Palas

By at December 27, 2016 | 17:58 | 0 Comment

#Krusevo #Macedonia #snow #Hotel

Read more »

Blog , Патувања

Езеро МЛАДОСТ во Зима

By at December 18, 2016 | 15:32 | 0 Comment

Read more »

Blog

За Вашите зимски патувања – GARMIN Winter Outdoor Activity Map

By at December 11, 2016 | 18:19 | 0 Comment

За Вашите зимски патувања и outdoor авантури GARMIN нуди специјална мапа за планинарење, СКИ активности, велосипедизам, риболов .... GARMIN Winter Outdoor Activity Map - промотивни цени од 999 денари. Бесплатно со сите GARMIN

Read more »

Bike , Blog , Настани , Патувања

IN MEMORIAM: Почина ЕСМА РЕЏЕПОВА

By at December 11, 2016 | 15:00 | 0 Comment

Read more »

Blog

Дочекајте ја 2017 – Нова Година на Попова Шапка – Хотел Славија

By at December 7, 2016 | 11:20 | 0 Comment

Info - Hotel Slavia - Popova Sapka - Macedonia - +389 44 330 464 / +389 44 361

Read more »

Blog , Настани , Патувања , Храна

Божик (Christmas) – Попова Шапка – Хотел Славија

By at December 7, 2016 | 11:17 | 0 Comment

Read more »

Blog , Настани , Патувања , Храна

Нова Година 2017 – Хотел Молика – Пелистер

By at December 7, 2016 | 11:13 | 0 Comment

Read more »

Blog , Настани , Патувања , Храна

Christmas 2016 – Hotel Molika – Pelister – Macedonia

By at December 7, 2016 | 11:10 | 0 Comment

Read more »

Blog , Настани , Патувања

About MKmaps.com

MKmaps portal that promotes places and events in Macedonia.
The goal is to provide you explore, find and enjoy the right place using Location with GPS navigation.

Subscribe to our Newsletter